Tempel-Tuttlidy 2002
19:30 Nádherné velké halo kolem měsíce, duhové mraky kolem měsíce, ale ty mraky by mohly odejít.
21:40 První dva meteory zaznamenány (0 a 1 mag). Snad to byly Leonidy. Směr byl přidližně od Lva pod obzoem.
Rovnoměrná relativně řídká oblačnost po celé obloze, MHV cca 1,5 mag.
22:55 Jihovýchod celkem perfektní (s rezervou), MHV tak asi 3,5, začínám pozorovat.
23:05 Od jihozápadu jdou husté mraky. Jestli existuje bůh astronomů, tak dá, aby sem vůbec nepřišly.
23:10 Astronomický bůh neexistuje.
23:30 Čtu maily z IMO. Provokatéři :-) Pořád tam něco říkají o deseti Leonidách za hodinu při 60% oblačnosti a MHV 4,0 mag.
Myslím, že budu meteorologem. Aspoň budu mít něco z toho, když přijdou mraky.
23:40 MHV asi tak -20 mag
23:50 Hnusná deka. Myslím, že se už nikdy nerozjasní. Jak tak vzpomínám, myslím, že na Perseidy bylo podobně krásné počasí. Ještě by si to mohlo zopakovat při Geminidách. Ať to stojí za to.
00:05 Murphy zklamal. Vždyť kolem úplňku musí být jasno. Aspoň to vyplývá z mých statistik.
Na obloze je nádherná deka. Spadlo na mě pár kousků vody :-) Tak přeci jenom bude déšť (meteorický :-))
Martin si prostřednictvím mobilu stěžuje, že se mu kazí počasí.
00:15 Nejnovější snímky z družic vypadají zajímavě. Bohužel díry se tam moc nevyskytují.
Také stránky APO taky přinášejí samé lepší zprávy- všude vidí biliony molekul vody fádně seřazených v oblačnou přikrývku.
00:20 Tam nahoře si někdo rozsvítil baterku...ale ne, to je Jupiter.
00:50 Chvíli mi bylo umožněno sledovat Leonidy. Začaly pěkně. Nádherná minus dvojka blízko radiantu mluví za vše. Astronomický bůh přece asi jenom existuje. Ale asi má hodně omezené pravomoci.
Mimochodem, poprvé jsem si při pádu meteoru něco přál (aby bylo jasno). Ale netuším, jaká je časová prodleva mezi podáním žádosti o splnění přání a jejím kladným vyřízením.
Za těch asi 25 minut jsem shlédl 4 pravé nefalšované stoprocentní plnokrevné Leonidy, což při oblačnosti asi 80% a MHV 3,0 není zas tak zlé.
02:14 Počasí se konečně trošku umoudřilo a dovolilo mi skoro celou hodinu pozorovat Leonidy. Za tuto chvíli jsem jich viděl asi 20 a vzhledem k oblačnosti, Měsíci a dalším znepříjemňujícím faktorům jich je celkem dost. Pak se ale začali hrnout další mraky. Chvíli jsem je přemlouval, aby odešli, maje přitom na paměti staré české přísloví že moudřejší ustoupí, ale bohužel z toho vyšly jako ti hloupější. Za necelé dvě hodiny je předpovězené maximum a tak doufám, že už nadobro odtáhnou do teplejších krajin.
Mimochodem, mezi Leonidy se potají vkradl jeden sporadický meteor s dosti pofidérní dráhou. Asi se zalekl Leonid a rozklepal se.
4:50 Vice než dvě hodiny jsem byl teď venku. Většinou bylo zataženo, ale i přes to jsem stále doufal, že se maximum povede. Bohužel se v asi 3:35 zatáhlo totálně a pořád se to ne a ne pohnout. Už jsem přestal doufat, že maximum uvidím, ale přesto jsem pozoroval i při oblačnosti větší než 95%. V jednom pětiminutovém intervalu jsem při tak šílené oblačnosti spatřil 23 meťasů!!!
Náhle se začalo vyjasňovat a meteory lítaly jako šílené. Nevím sice, kdy nastalo maximum, ale pro mě je to jeden pětiminutový interval, během něhož jsem při MHV asi 4,5 a oblačnosti 50% a výše zachytil 46 Leonid!!! Potom sice oblačnost ještě ustoupila, ale v dalším intervalu (rovněž 5 min) už jsem napočítal "jenom" 39 Leonid a v následujících dvou 30 a 13. To už se zároveň přihnala oblačnost, jako by jí bylo za dnešní noc málo a vše dokonale utěsnila, aby už nespadla ani jedna Leonida.
Momentálně jsem nejšťstnější člověk na světě a balím kufry a letím do Ameriky na druhé maximum, které podle posledních předpovědí by mohlo být ještě výraznější.
Nejkrásnější Leonidou byla jedna přibližně minus sedmička, u níž jsem i přes velmi hustou oblačnost viděl stopu po dobu 4 sekund.
Jedna Leonida (rovněž asi -7 nebo -8) vybuchla. To mě vyvedlo tak z rovnováhy, že jsem nechtěně odhodil mobil a hledal jej až po pozorování. Naštěstí padl do úrodné půdy. Sice nestihnul zakořenit, ale byl zablácený pořádně.
S Martinem jsme rovněž zavedi simultánní pozorování meteorů s pomocí mobilního telefonu. Když jsem mu volal ozvalo se od nás dvou něco jako Jééééé a to přelétla krásná tak asi minus čtverka. Mně se promítla do Velkého Vozu a Martinovi k Blížencům.
  A nakonec ještě graf, kde jsou zobrazeny napozorované počty leonidy. Jenodlitvými barvami a symboly je zachyceno, při jaké oblačnosti bylo pozorováno (viz. legenda u grafu).
Frekvence meteorického roje leonid.