Pozorování komety C/2001 Q4 (NEAT)

07.06.04

Jo! Konečně bylo zase po delší době pěkně. I když to asi trochu lžu, protože nebylo pěkně, ale doslova nádherně. A dokonce jsem měl možnost pozorovat na hvězdárně, což znamenalo jediné: poprvé jsem viděl kometu NEAT pořádným dělem! Ale pěkně popořádku.

První jsem ji našel v 10-ti centimetrovém reflektoru ještě za šera a byla nic moc. Ale jak se postupně stmívalo, kometka nabírala na kráse. Rozlila kolem sebe mléčnou komu a natáhla do délky asi půl stupně dost široký ohon. A taky byla patrná téměř bodová centrální kondenzace. Pak jsem udělal v triedru 8*30 odhad a je vidět, že kometka už povážlivě zeslábla, protože má 6 mag.

Už už jsem se pomalu chystal na to hlavní, ale pak jsem si vzpomněl ještě na jednu kometu. Její nalezení nebylo vůbec složité, protože se nachází asi 3° od Vegy. A asi bych mohl prozradit, že se jednalo o kometku C/2003 K4 (LINEAR). Zpočátku to byl jen takový malinký flíček, ale jakmile zavládla naprostá tma (podpořená i tím, že u hvězdárny zhasla jako zázrakem obě světla!!!) ten flíček už nebyl jen pouhý flíček, ale docela pěkná kometka o jasnosti asi 9 mag a s komou kolem 5'. Na obě dvě kometky jsem se pak ještě podíval notoricky známým Sometem monarem 25*100 a zvlášť K4 v něm byla nádherná, a to až tak, že jsem to nečekal.

A nakonec to nejlepší - NEATka v 15 cm refraktoru! Velice úchvatná i se svým okolíčkem. Zřetelný široký chvost a hustá koma se zřetelnou bodovou centrální kondenzací. A teď k tomu okolíčku: Kometa se nacházela mezi dvěmi hvězdami (10.5 a 11.3 mag) vzdálenými od sebe jen 2.3' a byl naprosto zřetelně viditelný její pohyb a to i během pouhých pěti minut. A zvlášť úchvatné bylo sledovat, jak těsně minula jasnější z dvojice hvězd, dokonce tak těsně, že se mi zdálo, že se hvězda v hustých částech komy naprosto ztrácí. Teď už mi nezbývá nic jiného než si přát, aby kometa slábla co nejpomaleji a ta druhá aby zjasňovala co nejrychleji :-)

30.05.04

Dnešní pozorování je navlas stejné jako to včerejší, snad jen s tím rozdílem, že měsíc je o den starší :-( a obloha už není tak krásná jako včera. Později se navíc začaly tahat vysoké mraky, takže jsem kometku za úplné tmy ani neviděl (no, i když úplná tma je asi trochu nadnesený termín vzhledem k tomu měsíci.)

A abych nezapomněl: na kometku jsem se podíval ještě po půlnoci (i když jako astronom bych měl používat světový čas, takže opravuji větu na: ... před půlnocí). Už byla sice podstatně níž, ale docela zřetelně se posunula. Zaznamenal jsem (jako při předchozích pozorováních) její pozici a teď jsem zvědavý, jestli se mi konečně podaří určit alespoň trochu přesnou dráhu. Ona přece jen ta poziční pozorování provedená vizuálně nejsou tak přesná, ale snad se mi časem podaří z nich vydolovat jakous takous dráhu.

29.05.04

Konečně! Konečně se po delší době udělalo večer pěkně a to až tak pěkně, že na obloze nebyl ani náznak mráčku. Jedna věc však přece jen podívanou kazila a tou věcí byl měsíc dva dny po první čtvrti. Kometku jsem našel docela v pohodě třícentimetrovým binokulárem a její jasnost jsem odhadnul na 5.3 mag. Docela už zeslábla. Koma měla průměr kolem 10', ale to bylo silně ovlivněno svítícím moonem. Ohon jsem však hledal marně. Ani v šesticentimetrovém refraktoru nebyl patrný. Jsem zvědavý, jaký bude až nebude rušit měsíc.

19.05.04 a 20.05.04

To snad už není možné!!! Oba dva dny bylo přes den celkem krásné počasí, ale k večeru se začaly tahat mraky a to především ty hnusné cirrovité. Kometku jsem sice viděl, ale na získání odhadů nebyly příhodné podmínky :-( A 20.05. jsem ji viděl pouze v dalekohledu - okem se mi ji najít nepovedlo.

18.05.04

Zvečera vypadalo počasí docela bídně, ale po deváté hodině se hustá oblačnost začala rozpadat. Rozhodl jsem se, že si udělám procházku někam daleko od všech světel a taky jsem tak učinil. A teď, když už je po všem, rozhodně té přibližně tříkilometrové túry (vlastně šestikilometrové, když počítám i zpáteční cestu) s dalekohledem nelituji, protože jestli jsem předtím označil kometu jako pěknou, tak teď pro ni nemůžu použít jiné slovo než překrásná. Pravda, vysoká oblačnost není zrovna nejvhodnější pro pozorování difúzních objektů takových jako jsou komety, ale i přes ni jsem kometu viděl naprosto zřetelně. Pouhým okem byla kometa viditelná naprosto zřetelně a dokonce jsem zaznamenal i náznak ohonu. Ale to pravé přišlo až při pohledu přes třícentimetrový binokulár: Nádherná mlhovinka s přibližně pět stupňů dlouhým hlavním ohonem, asi 30´ dlouhým vedlejším ohonem a obrovskou protáhlou komou!!! Jen škoda, že byly ty mraky a nemohl jsem seriózně odhadnout její jasnost. Na zpáteční cestě jsem se pak ještě párkrát na kometku podíval, ale už to nebylo ono, protože s přibližující se civilizací se přibližovala i světla. Na svém obvyklém pozorovacím stanovišti, o němž jsem si myslel, že je postačující, jsem už ani v binokuláru ohon neviděl (snad jen nezřetelný náznak) a to přes to, že cirry znatelně prořídly. Hmmm, docela rád bych viděl kometku někde z hor, kde nejbližší světlo je vzdálené tři astronomické jednotky a kde je atmosféra o nějakých pět kilometrů nižší :-)

17.05.04

Počasí bylo opět nepříznivé. Kometa byla sice viditelná, ale opět jen přes mraky a tak jsem pozorování zabalil. Jenže při cestě domů jsem potkal jednoho človíčka, který zatoužil po tom, vidět kometu. Společně s ním jsem se tedy vydal opět na své obvyklé pozorovací stanoviště nad hřbitov. Po cestě jsme potkali ještě dva manželské páry, které se k nám rovněž přidaly. Zpočátku nikdo z nich nechtěl věřit, že ta mlhovinka v dalekohledu může být kometa, ale po chvíli, kdy se trochu rozptýlily mraky a u komety se objevil krásný ohon, byli všichni nadšeni a vůbec se jim nechtělo domů (zato mě ano), takže jsem jim ukázal ještě Jupitera a pár kupohvězd. Trochu se podivili, že na obloze je možné vidět tolik krásných objektů. Ale když jsem jim prozradil, že není zrovna nejlepší počasí a že můj dalekohled patří mezi ty horší, tak jejich údiv byl doslova hmatatelný :-)

16.05.04

Díky hnusnému počasí se mi povedlo zahlédnout kometu jen mezi mraky :-(

14.05.04

Přes den bylo relativně hezky, ale k večeru se opět začaly trousit mraky. Nakonec však počasí dovolilo udělat odhad (3.4 mag). V binokuláru 8*30 a refraktoru 30*60 byl docela viditelný i chvost komety (asi 0.7°) a v binokuláru 8*30 jsem dokonce zaznamenal náznak druhého ohonu!!! Kluci z kroužku, kteří byli se mnou pozorovat, měli na tu mlhovinku různé názory, zdá se však, že byli spíše zklamaní. No, popravdě, i mě kometka trochu zklamala, protože měla být mnohem jasnější.

11.05.04

Počasí se trošku umoudřilo a dovolilo mi udělat odhad komety. Takže: jasnost asi 3.4 magnitudy, a koma o velkosti kolem 0.5°. Ohon jsem, bohužel, neviděl, snad jen nějaký nezřetelný náznak.

09.05.04

Dnes jsem poprvé viděl kometu. Bylo to sice přes vrstvu mraků a navíc velmi nízko nad obzorem, ale zdá se, že až vystoupá trochu výš nad obzor, mohl by se z ní stát velmi pěkný objekt.


Roman Maňák, květen 2004